PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=289277}
7,2 9 036
ocen
7,2 10 1 9036
7,1 9
ocen krytyków
Grbavica
powrót do forum filmu Grbavica

kamerlanie, poruszająco , prosto ....film trafia i odbieramy....współczujemy.....jednak polecam chociaż trochę zagłębić sie w historie (przed obejrzeniem )konfliktu na bałkanach...konfliktu w bośni ..........i pamiętać o krzywdach wyrządzonych na muzułmanach bośniackich .......... i serbach przez bośniaków ......tak dla równowagi............film polecam jako początek zrozumienia problemu lecz proszę o ostrożność z odbiorem

buniazpruszcza

Możem głupi, ale właśnie to mnie zaskoczyło w tym filmie, że wbrew temu, co mówią jest mało polityczny. Krzywdy wyrządzone przez wojnę są tutaj chyba raczej tłem do przedstawienia historii o poszukiwaniu swojej tożsamości, akceptacji, czy wartości rodziny. Konflikt jugosławiański w "Grbavicy" wyznacza pewien tragiczny okres w życiu bohaterów, ale tak samo mogłaby to być druga wojna światowa, czy rewolucja francuska, z tego powodu, że w rzeczywistości brak tutaj rozgraniczania, że tamci są źli, a my jesteśmy dobrzy. Nie zauważyłem tutaj form idealizacji Bośniaków (czego nie należy mylić z pewnym patriotyzmem zawartym w obrazie), ani piętnowania Serbów. Postaci w świecie przedstawionym filmu to raczej po prostu ludzie żyjący wraz z brzemieniem okrucieństwa wojny.

ocenił(a) film na 7
Thin_man

można się zgodzić z wyżej przedstawioną tezą ....interpretowano zreszta ten film także jako relacje matka - córka ......dowolnie można do tego podejść.....ja osobiście zaznaczam jedynie ,że podłoże tego konfliktu jest dość bardziej złożone niż się wydaje .....przedstawione jest jedna strona "medalu".....proszę mnie nie podejrzewać o opowiadanie się po jednej ze stron.....widzimy to oczami bośniaków......dokładniej bośniaczek.....współczujemy im .... wręcz w finałowej scenie wspólnej modlitwy(śpiewu do Allacha) intergrujemy się w przxeżywanym przez nie bólu...........pamiętajmy ,że jest to bośniacki punkt widzenia..........można by było zrobić film opowiadający o krzywdzie wyrządzonej przez bośniaków na serbach.....myślę ,że wręcz identycznie współczulibyśmy im jak Esmie i przeżywali ich dramaty.....tylko to i aż to chciałem zaznzaczyć .........

ocenił(a) film na 7
Thin_man

można się zgodzić z wyżej przedstawioną tezą ....interpretowano zreszta ten film także jako relacje matka - córka ......dowolnie można do tego podejść.....ja osobiście zaznaczam jedynie ,że podłoże tego konfliktu jest dość bardziej złożone niż się wydaje .....przedstawione jest jedna strona "medalu".....proszę mnie nie podejrzewać o opowiadanie się po jednej ze stron.....widzimy to oczami bośniaków......dokładniej bośniaczek.....współczujemy im .... wręcz w finałowej scenie wspólnej modlitwy(śpiewu do Allacha) intergrujemy się w przxeżywanym przez nie bólu...........pamiętajmy ,że jest to bośniacki punkt widzenia..........można by było zrobić film opowiadający o krzywdzie wyrządzonej przez bośniaków na serbach.....myślę ,że wręcz identycznie współczulibyśmy im jak Esmie i przeżywali ich dramaty.....tylko to i aż to chciałem zaznzaczyć .........

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones