PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=289277}
7,2 9 036
ocen
7,2 10 1 9036
7,1 9
ocen krytyków
Grbavica
powrót do forum filmu Grbavica

Nie żebym uważał, że ten film jest zły. Bo tak nie jest. Ale ten film jest po prostu taki... zwyczajny. Owszem historia opowiadana na ekranie ma ładunek autentyzmu. Relacja zgwałconej podczas wojny matki z własną córką- owocem tego gwałtu jest kreślona ciekawie i subtelnie. Zbanić nie popada w manierę ani w tani sentymentalizm. A jednak prostota tej historii, która jest jej zaletą staje się też największą wadą. Film się kończy, a w widzu niewiele zostaje. Zbanic używa bardzo prostych środków wyrazu, brakuje jej własnego charakterystycznego stylu właściwego wielkim reżyserom. Takiego jak np. styl Kusturicy.

Sama nawet najbardziej interesująca tematyka nie wystarcza. Trzeba jeszcze ją odpowiednio przekazać. Zbanic opowiedziała tę historię poprawnie. Tylko poprawnie. A można było pokusić się o więcej. Wydaje mi się więc, że nagroda w Berlinie była przyznana mocno na wyrost.

fidelio

Właśnie... Nie ma wątpliwości, że historia opowiedziana w filmie jest znacząca i nie błaha. Dramat wojny i świata który po wojnie zostaje. Niestety sam film oddzielając go od fabuły nie jest czymś ponad przeciętność.

Fakt, że wzrusza i szokuje, że nawołuje do myślenia, ale tak naprawdę obserwujemy tragedie w naszym otoczeniu również i to one powinny pobudzać w nas emocje.

ocenił(a) film na 9
Mu2yk

W naszym otoczeniu - dzięki Bogu - nie mamy wojny ani traumatycznych po niej konsekwencji. Dziękuję autorom tego filmu za nową jakość, jaką wprowadził do mojego postrzegania tematu.

ocenił(a) film na 9
inezmarija

Jeszcze jedna uwaga odnośnie samego filmu. Moim zdaniem tematyka filmu nie wymaga żadnych fajerwerków produkcyjnych. Prostota środków przekazu jest dla mnie wielkim atutem filmu. Doskonałą grę aktorską, jako główny środek wyrazu, uważam strzał w dziesiątkę.

ocenił(a) film na 10
fidelio

Tak, strzał w dziesiątkę, idealne wyczucie i zrealizowanie tematu...a poza tym nie zgodzę się z opinią, że w "widzu niewiele zostaje". Dużo zależy od wrażliwości samego widza po prostu;P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones